Feed on
Posts
Comments

Pasak šaltinių, yra daug įvairių legendų, iš kur kilusi kava. Kuo tikėti – paliksime nuspręsti Jums menamomis kavos atsiradimo tiesomis, istorijos vingiais bei išlikimu iki šių dienų.

Yra legenda bylojanti apie Kaldį, Abisinijos, esančios dabartinėje Etiopijoje, ožkų piemenį. Šiam ožkų piemeniui kartą kilo įtarimas, kodėl jo ganomos ožkos žaidžia kaip vaikai. Jis niekaip negalėjo suprasti kodėl taip yra, tačiau vieną dieną Kaldis pastebėjo, ožkas beėdančias raudonas uogas nuo jam nežinomo krūmo. Piemuo negalėjo atsispirti smalsumui ir pats paragavo šių uogų. Po kurio laiko jis pajuto energijos antplūdį ir jau nebegalėjo nustygti vietoje, taip pat kaip ir jo ganomos ožkos.

Šaltiniai teigia, kad ten gyvenantys vienuoliai, gėrė gėrimą pagamintą iš šių pupelių tam, kad neužmigtų ir būtų energingi ilgomis meldimosi valandomis. Tad nieko keista, jog ilgą laiką vienuoliai stebuklingu gėrimu. Kaip vienuoliai ruošdavo kavą? Ogi išdžiovindavo kavamedžio vaisius krosnyje, sumaldavo į smulkias daleles ir užpylę karštu vandeniu mėgaudavosi šiuo kvapniu, budrumo jausmą suteikiančiu gėrimu.

Kadangi kavos tėvyne yra laikoma Etiopija , kyla klausimas kaip ji išplito po visą pasaulį ir sulaukė tokio didelio pripažinimo bei populiarumo. Pasirodo, jog būtent piligrimai išplatino kavą po įvairiausius pasaulio kampelius. Buvo laikas, kai piligrimams teko netgi slapta gabenti šį produktą, nes arabai netruko suprasti kokį nepaprastai naudingą augalą jie turi ir buvo uždraudę eksportuoti kavos medžių uogas. Tačiau tai ilgai nesitęsė, o piligrimai ir toliau sėkmingai eksportavo kavą.

12 a. – 13 a. sandūroje kavos pupelės pirmą kartą buvo eksportuotos į Jemeną. 18a. Javos saloje kavą pradėjo auginti danai, o tuo pačiu metu, Karibų jūros regione – prancūzai.

Ne be piligrimų pagalbos, kava pirmą kartą Europoje pasirodė 17 a. Tačiau šis gėrimas ne iš karto susilaukė pripažinimo. Priešingai, tuometinėje Europoje kava buvo laikoma net šėtono gėrimu. Tačiau kartą puodelis šio gėrimo pateko į popiežiaus Vincento III rankas. Teigiama, jog popiežius paragavęs šio gėrimo, netgi sušuko sakydamas: „ Šis šėtono gėrimas yra toks skanus, kad būtų gaila palikti jį gerti tik netikintiesiems. Nugalėkime šėtoną, palaimindami šį gėrimą“. Tad nuo to laiko ir krikščionys pradėjo mėgautis šiuo gėrimu.

Tačiau yra ir kita istorija, pasakojanti apie kavos pradžią. Ji taip pat yra susijusi su ožkomis ir vienuoliais. Pasakojama, jog kartą Etiopijos vienuolių ganomos ožkos, prisirijusios kavos uogų, niekaip nenustygo vietoje ir ėmė netgi keistai elgtis. Tų pačių uogų paragavo ir vienas vienuolis, o pajutęs ypatingą jų poveikį, suskubo apie tai pranešti vienuolyno abatui. Jam naujienos nepatiko, tad liepė sudeginti šias uogas. Tačiau vienuoliai, vykdydami abato įsakymą, pajuto sklindantį deginamų kavamedžio uogų aromatą, nedelsiant ištraukė jas iš laužo ir užpylė verdančiu vandeniu. Gautąjį gėrimą jie vadindavo Dievo dovana, kadangi šis gėrimas jiems atrodė ypatingas, dėl savo savybių, suteikiančių vienuoliams energijos bei budrumo jausmą, neleidžiančių užmigti naktį.

Įdomu tai, jog kava iš pradžių buvo tik vyrų gėrimas. Tad nieko keista, jog pagal arabų kavos gėrimo tradicijas, kavą galėjo gaminti tik vyrai. Moterims buvo uždrausta lankytis kavos namuose. O jei nutikdavo taip, jog šeima iširdavo, tai vyrai netgi turėjo teisę uždrausti apskritai moterims gerti šį aromatingą gėrimą. Tačiau atėjo laikas, kai nusibodo taikstytis u šia nuostata, tad 1674 m., moterys paskelbė peticiją, kurioje buvo teigiama, jog kavos gėrimas vyrams sukelia impotenciją, o kavos namai išvilioja juos iš namų. Kad ir kaip vyrai tam prieštaravo, tačiau po truputį teisę lankytis kavos namuose išsikovojo ir moterys.

Kava,  išplitusi Italijoje pasiekė Londoną bei Paryžių. 17a. pabaigoje, turkų armija, nutraukdama Vienos puolimą, paliko apie 500 kavos pupelių maišų, tuo greitai pasinaudojo sumanus lenkų pirklys ir atidarė pirmuosius kavos namus šiame mieste. Šiuo laikotarpiu kavos namai pradėjo steigtis visoje Europoje. 1650m. buvo atidaryti pirmieji kavos namai Anglijoje. Juos įkūrė žydas, vardu Jakobas. 1677m. kavos namai buvo įkurti Hamburge, Vokietijoje. 1670m.  – aisiais kavos namai atidaryti Bostone, JAV. Svarbu paminėti, jog būtent turkai kavą gardino įvairiais prieskoniais – kardamonais, anyžiais.

Į Lietuvą kava atkeliavo 17a. Ji buvo atvežta iš Turkijos. Pradžioje kava buvo mėgstama ir geriama dvaruose, o po to prigijo visoje šalyje.

Taigi, kava Europoje populiarėjo vis sparčiau ir sparčiau. Europiečiai ją ėmė auginti netgi šiltnamiuose, sugalvojo daug įvairių kavos ruošimo būdų. Buvo metas, kai kava Vokietijoje tapo tokia populiari, jog net sumažėjo alus vartojimas, tad kavą šioje šalyje buvo bandyta netgi uždrausti. Kavos populiarumas taip žymiai Vokietijoje padidėjo todėl, jog šios šalies gyventojai taip stipriai pamėgo šį gėrimą, jog gėrė ir jį ir ryte, kad galėtų dieną pradėti energingai ir žvaliai, ir po sočių pietų, o taip pat nevengdavo pasimėgauti puodeliu šio gėrimo, leisdami vakarus.

Yra ir dar viena legenda, skelbianti apie kavos atsiradimą. Ji teigia, jog senovėje vienas arabas, vardu Omaras, buvo su savo pasekėjais išvytas į dykumą, tam, kad mirtų iš bado. Iš nevilties arabas liepė savo pasekėjams išvirti ir suvalgyti nežinomo augalo uogas. Jei tikėtume legenda, išvytieji išgyveno, o netoliese buvusio miestelio Mokos gyventojai tai palaikė netgi religiniu ženklu.

Dar kiti šaltiniai teigia, jog į gėrimą atrado klajoklių gentys, keliaudamos po Etiopiją. Iš pradžių uogos buvo valgomos sumaišytos su gyvūnų riebalais.

Teigiama, jog kavos pavadinimas kilo taip pat iš Etiopijoje, esančios Kafos vietovės. Šaltiniai teigia, jog anglų kalboje žodis kava atsirado 1598-aisiais.

Yra ir dar vienas padavimas apie kavos atsiradimą. Buvo tikima, jog kartą archangelas Gabrielius įteikė indą su tamsiu eliksyru pranašui Muchamedui ir taip įgaliojo jį skleisti Islamą, kaip vienintelį ir teisingą tikėjimą. Tas eliksyras ir buvo kava. Dėkodamas už šią suteiktą galią Muchamedas su riteriais surengė žygį prieš netikinčiuosius.

Pirmojo kavinė Europoje buvo atidaryta 1686m. Venecijoje, kiek vėliau Londone ir Marselyje.

Žodis kava arabų kalboje reiškia, tai kas neleidžia miegoti. Šis žodis skamba panašiai į lietuvišką žodį kava ir yra tariamas gahwah.

Užbaigiant temą apie kavos istoriją, verta pasidomėti skaičiais, parodančiais, kaip bėgant laikui didėjo kavos žaliavos suvartojimas per paskutiniuosius 250 metų. 1750m. – 600 000 kavos pupelių maišų, 1850m. – 4000 000 maišų, 1950m. – 36 000 000 maišų, 1995m. – 94 000 000 maišų, 2000m. – 103 000 000 maišų.